fbpx

Krwawienie dziąseł to problem, który może dotknąć każdego z nas. Czasem taka sytuacja jest stanem przejściowym i wynika z chwilowego podrażnienia, ale niekiedy może być objawem poważnej choroby. Dlatego należy uważnie obserwować co dzieje się w naszej jamie ustnej, aby jak najszybciej zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości i podjąć odpowiednie kroki.

Wybór szczoteczki

Czasami możemy dostrzec niewielkie ilości krwi podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, takich jak nitkowanie czy mycie zębów. Jeśli krwi nie jest dużo i taka sytuacja nie powtarza się często, zazwyczaj nie ma się czym przejmować, ponieważ zapewne jest to wynik mechanicznego podrażnienia i nie jest to niebezpieczne. Jeżeli jednak dziąsła krwawią przy każdym myciu, należy rozważyć czy włosie w naszej szczoteczce do zębów nie jest zbyt twarde, ponieważ może to być przyczyną podrażnień. Łatwo to zweryfikować – wystarczy zakupić i przetestować szczoteczkę o średnim lub miękkim włosiu, które są łagodniejsze dla dziąseł. Problem może także wynikać z nieodpowiedniej techniki mycia zębów – jeśli myjąc zęby dociskamy szczoteczkę zbyt mocno, możemy przyczynić się do krwawienia naszych dziąseł.

Bądź czujny

Jeżeli używamy szczoteczki do zębów o miękkim włosiu i stosujemy się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, a mimo to pojawił się problem z krwawieniem dziąseł – czas na wizytę u specjalisty. Nie należy bagatelizować takiego stanu rzeczy, ponieważ podrażnienie i krwawienie dziąseł może być objawem poważnej choroby. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, nie tylko dziąseł, ale i przyzębia. Zapalenie przyzębia, czyli paradontoza, to poważna choroba, której konsekwencją może być nawet wypadanie zębów. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest brak właściwych działań profilaktycznych, dlatego tak ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz wizyty w gabinecie stomatologicznym. Paradontoza jest chorobą, z którą można walczyć. Jednak bardzo ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, gdy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, a krwawienie dziąseł jest jednym z nich.

Przyczyna: niedobór witamin

Zdarza się, że pomimo doboru właściwej szczoteczki do zębów i metody szczotkowania, stosowania się do zasad higieny oraz wizyty u specjalisty, który nie zdiagnozuje żadnej choroby, dziąsła nadal krwawią. Wtedy przyczyny należy poszukać gdzie indziej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wielki wpływ na stan naszych zębów i dziąseł ma dieta. Często to tutaj można znaleźć przyczynę wielu problemów. Monotonna, uboga w witaminy i minerały dieta bardzo szybko odbije się na naszym zdrowiu.  Przyczyną krwawienia dziąseł mogą być niedobory witamin, przede wszystkim witaminy C i witaminy K. Dlatego często rozwiązaniem problemów z krwawiącymi dziąsłami jest zmiana nawyków żywieniowych, a jeśli to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, można rozważyć stosowanie odpowiednich suplementów.

Klinika S-DENTICA to nowoczesne i doskonale wyposażone centrum stomatologiczne, świadczące kompleksowe usługi dentystyczne. Profesjonalne i indywidualne podejście do każdego Pacjenta jest naszą wizytówką, a doświadczony i wykwalifikowany personel to gwarancja jakości usług na najwyższym poziomie.

Dane Firmy

S-dentica Sp z o.o.

ul. Krasińskiego 3
47-300 Krapkowice

NIP: 1990117640
Regon: 367938911