fbpx

 

Obecnie na rynku można znaleźć przeróżne rodzaje szczoteczek do zębów. Czasy kiedy dostępne były tylko tradycyjne szczoteczki, bezpowrotnie minęły. Współcześnie można spotkać kilka typów szczoteczek do zębów, które opiszemy poniżej.

Szczoteczka tradycyjna (manualna)
Tradycyjne szczoteczki do zębów niezmiennie cieszą się największą popularnością. Budowa takiej szczoteczki jest bardzo prosta, składa się ona z rączki, szyjki i główki z włóknami. Na rynku można spotkać różne typy szczoteczek tradycyjnych. Rozpatrując twardość włókien można wyróżnić szczoteczki o włosiu twardym, średnim albo miękkim. Przy czym pierwszy typ jest zalecany wyłącznie dla osób mających zdrowe dziąsła, zaś ostatni polecany jest osobom z wrażliwymi dziąsłami i chorobami przyzębia. Szczoteczki manualne różnią się od siebie także średnicą włosia i liczbą włókien umieszczonych na główce szczoteczki. Czyszczenie jamy ustnej przy użyciu szczoteczki tradycyjnej opiera się na wykonywaniu odpowiednich ruchów ręką. Szczoteczka tradycyjna to również najtańsza opcja jeśli chodzi  o jednorazowy zakup, jednak należy ją regularnie wymieniać.

Szczoteczka elektryczna (obrotowa)
Szczoteczki elektryczne pojawiły się w sprzedaży już jakiś czas temu. Obecnie można znaleźć wiele modeli, których ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych. Jest to z pewnością trochę większy wydatek, jednak szczoteczka taka służy nam przez lata – oczywiście jeśli odpowiednio o nią dbamy i regularnie wymieniamy końcówki. Trzeba także pamiętać, że aby szczoteczka mogła działać konieczne jest ładowanie baterii. Niewątpliwą zaletą szczoteczek tego typu jest mała, obrotowa głowica, która pomaga oczyścić miejsca trudno dostępne. Dodatkowo szczoteczki takie mają zwykle wbudowany sygnalizator czasu, który pomaga trzymać się zasady mówiącej, że zęby należy myć przynajmniej 2 minuty. Dają także możliwość wyboru trybu pracy.

Szczoteczka soniczna
Szczoteczki soniczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Istotą działania szczoteczki sonicznej są mikrodrgania, które wprawiają w ruch główkę szczoteczki, wodę i pastę. W ten sposób powstają malutkie bąbelki, które następnie rozbijają się o zęby i tym samym oczyszczają je w trudno dostępnych miejscach. Szczoteczki soniczne to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z wrażliwymi dziąsłami. W tych szczoteczkach także zazwyczaj mamy opcję wyboru trybu pracy.

Szczoteczka ultradźwiękowa
Szczoteczki ultradźwiękowe to najbardziej zaawansowana i jednocześnie najdroższa opcja. Ich działanie opiera się na zastosowaniu technologii fal ultradźwiękowych. Czyszczenie zębów przy użyciu takiej szczoteczki nie odbywa się w sposób mechaniczny, poprzez odpowiednie poruszanie szczoteczką i ścieranie nalotu, ale przy wykorzystaniu ultradźwięków, które rozbijają płytkę bakteryjną. W trakcie działania szczoteczki wytwarzane są fale o bardzo dużej częstotliwości, które mają także działanie antybakteryjne. Jednocześnie same ultradźwięki są dla nas całkowicie bezpieczne, a działanie szczoteczki charakteryzuje wyjątkowa delikatność.

Trzeba pamiętać, że szczoteczka do zębów to absolutna podstawa higieny jamy ustnej. Jednocześnie należy zauważyć, że nawet najlepsza szczoteczka, używana w sposób nieumiejętny, nie pomoże nam zadbać o zdrowy i piękny uśmiech. Co więcej – szczoteczka do zębów to tylko jeden z elementów pomagających dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Chcąc wybrać najlepszy rodzaj szczoteczki warto przede wszystkim dobrać odpowiednią twardość włosia – tak, aby nie zaszkodzić dziąsłom i przyzębiu. Ważna jest także wielkość szczoteczki, dzieci powinny stosować przeznaczone dla nich mniejsze modele.
Zawsze można także poprosić o radę swojego dentystę, który oceniając stan naszego uzębienia i dziąseł pomoże dobrać odpowiedni rodzaj szczoteczki.

Klinika S-DENTICA to nowoczesne i doskonale wyposażone centrum stomatologiczne, świadczące kompleksowe usługi dentystyczne. Profesjonalne i indywidualne podejście do każdego Pacjenta jest naszą wizytówką, a doświadczony i wykwalifikowany personel to gwarancja jakości usług na najwyższym poziomie.

Dane Firmy

S-dentica Sp z o.o.

ul. Krasińskiego 3
47-300 Krapkowice

NIP: 1990117640
Regon: 367938911