fbpx

 

Niejednokrotnie można spotkać się z opinią, która mówi, że zębów mlecznych się nie leczy, bo przecież i tak wypadną. Nic bardziej mylnego! Na szczęście świadomość społeczeństwa jest coraz większa i coraz więcej osób wie, że to mit.

Po pierwsze należy pamiętać, że zęby mleczne mają służyć dziecku przez kilka lat – trzeba więc o nie dbać, aby należycie pełniły swoją funkcję. Oczywiście podstawą jest codzienna higiena jamy ustnej, ale jeśli już pojawi się próchnica – zęby trzeba wyleczyć.

Próchnica – wróg dzieci i dorosłych

Próchnica u dzieci rozwija się znacznie szybciej niż u dorosłych i może być dużo bardziej niebezpieczna. Jest to związane z budową zębów mlecznych oraz stałych, które dopiero co się wyrznęły – są one znacznie bardziej podatne na działanie bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Próchnica to choroba zakaźna, jeśli więc będą nią objęte zęby mleczne, błyskawicznie zaatakuje świeżo pojawiające się zęby stałe, które przecież mają nam służyć do końca życia.

Nieleczona próchnica może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim często występuje ból zęba i jeśli dopiero wtedy dziecko odbędzie pierwszą wizytę u stomatologa, już zawsze będzie miało złe skojarzenia z gabinetem dentystycznym, co może wiązać się z urazem i niechęcią. Ważną rolę w wypracowaniu pozytywnych skojarzeń odgrywa wizyta adaptacyjna, podczas której mali pacjenci mają czas na zapoznanie się z gabinetem, sprzętem i oswojenie się z nową sytuacją. Dzięki temu podczas kolejnych wizyt dziecko odczuwa mniejszy stres i chętniej współpracuje z lekarzem.
W ostateczności nieleczona próchnica może się wiązać z przedwczesną utratą zębów mlecznych. Może to prowadzić do przesuwania się zębów, czego wynikiem jest brak miejsca na wyrzynające się później zęby stałe, a to z kolei wiąże się z koniecznością leczenia ortodontycznego. Ponadto zepsute zęby osłabiają odporność dziecka i mogą się przyczyniać do powstawania niebezpiecznych chorób.

Mleczaki trzeba leczyć!

Jedno jest pewne – zaatakowane próchnicą zęby należy leczyć. W dzisiejszych czasach istnieje tak wiele skutecznych metod leczenia zębów mlecznych, że usunięcie zęba jest stosowane jako rozwiązanie ostateczne. Podczas wizyty lekarz dentysta oceni stan uzębienia, zdiagnozuje problem i doradzi najlepszą i najbardziej efektywną metodę leczenia. Obecnie często stosowane są całkowicie bezbolesne metody leczenia takie jak usuwanie próchnicy przy pomocy lasera, ozonowanie zębów, czy też abrazja powietrzna. Jeśli zajdzie potrzeba zastosowania tradycyjnej metody – borowania, również nie ma co się obawiać bólu. Rozwiązaniem problemu uczucia dyskomfortu podczas borowania jest podanie dziecku znieczulenia miejscowego.

Jak zwykle, także i w przypadku dbania o zęby i jamę ustną, najważniejsza jest profilaktyka. Regularne wizyty kontrolne u specjalisty pomogą odpowiednio wcześnie wykryć problem i skutecznie z nim walczyć. Oczywiście ważna jest również codzienna higiena jamy ustnej, w której swój udział powinni mieć rodzice, aby dopilnować dziecko, pomóc mu w doczyszczeniu zębów, ale także dając dobry przykład.

Klinika S-DENTICA to nowoczesne i doskonale wyposażone centrum stomatologiczne, świadczące kompleksowe usługi dentystyczne. Profesjonalne i indywidualne podejście do każdego Pacjenta jest naszą wizytówką, a doświadczony i wykwalifikowany personel to gwarancja jakości usług na najwyższym poziomie.

Dane Firmy

S-dentica Sp z o.o.

ul. Krasińskiego 3
47-300 Krapkowice

NIP: 1990117640
Regon: 367938911