fbpx

 

Dziecko w gabinecie stomatologicznym – czyli jak przygotować się do pierwszej wizyty

Trzeba uczciwie przyznać, że zazwyczaj gabinet stomatologiczny nie jest ulubionym miejscem dzieci. Winę za to ponoszą stereotypy albo złe skojarzenia dziecka, które trafiło do dentysty z bólem zęba i postrzega gabinet przez pryzmat tego doświadczenia. Czasem winni są także rodzice, którzy niepotrzebnie straszą dziecko wizytami u lekarza dentysty. Na szczęście sytuacja powoli się zmienia dzięki większej świadomości społeczeństwa – dorośli sami częściej odwiedzają stomatologa i wiedzą, jak ważna jest profilaktyka, również u dzieci, dzięki temu ból pojawia się rzadziej.

Wizyta adaptacyjna

Niezwykle istotne jest, aby pierwsza wizyta u dentysty  odbyła się wcześniej niż wtedy, kiedy ząb już boli, albo dzieje się coś niedobrego. W przeciwnym razie mały pacjent zakoduje sobie w pamięci, że gabinet stomatologiczny związany jest z bólem i ciężko będzie go przekonać, że wcale nie musi tak być. Nowe miejsce i obce osoby to także często dodatkowy stres dla dziecka, co w połączeniu z bólem zęba, jest bardzo niekomfortową sytuacją.
Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się kiedy maluchowi wyjdą pierwsze ząbki. Jednak wtedy jest to „lekcja” dla rodziców, którzy mogą dowiedzieć się jak dbać o dziąsła i pierwsze ząbki dziecka. Kiedy dziecko jest już trochę starsze, warto umówić się na tzw. wizytę adaptacyjną. Jest to wizyta, podczas której nie odbywa się leczenie zębów, ale ewentualnie tylko ich przegląd. Jest to czas kiedy dziecko poznaje lekarza dentystę, gabinet oraz sprzęt używany przez stomatologa. Poprzez zabawę mały pacjent poznaje nowe miejsce i oswaja się z niecodzienną sytuacją. Taka wizyta pozwala na wypracowanie pozytywnych skojarzeń z gabinetem dentystycznym i pokonanie lęku przed nieznanym.

Rozmowa i zabawa

Rodzice odgrywają bardzo ważną rolę w postrzeganiu świata przez dziecko. Jeśli opowiadają mu o bólu związanym z wizytą u dentysty, albo co gorsza, straszą go wizytami w gabinecie – nie ma się co dziwić, że dziecko odczuwa stres i lęk, a gdy już usiądzie na fotelu nie chce współpracować z lekarzem. Dlatego rodzice powinni bardzo uważnie dobierać słowa podczas rozmów na temat wizyty w gabinecie dentystycznym. Dobrym sposobem na oswojenie dziecka z tym co może go spotkać w klinice stomatologicznej jest zabawa. Zawsze można zaaranżować gabinet we własnym domu i pozwolić dziecku wcielić się w rolę dentysty, który policzy ząbki wszystkim misiom i przegoni „robaczki” z buzi.

Wybór gabinetu

Niemałe znaczenie ma także wybór gabinetu i lekarza dentysty. Ważne jest, aby była to osoba z doświadczeniem i odpowiednim podejściem do dzieci. Lekarz, który wie jak postępować z dziećmi skutecznie zainteresuje malucha tym co się dzieje w gabinecie, a w razie potrzeby odpowiednio go zmotywuje albo odciągnie uwagę. Istotną kwestią jest także wyposażenie gabinetu. W dzisiejszych czasach gabinety dysponują różnymi urządzeniami, które odciągają uwagę dzieci podczas wykonywania zabiegu, mogą to być słuchawki z muzyką albo audiobookiem czy też ekrany, na których wyświetla się bajka. Ważny jest też sprzęt, który pozwoli na zmniejszenie odczuwania bólu przez dziecko. Oczywiście można zastosować tradycyjny zastrzyk z środkiem znieczulającym, ale czasami już widok strzykawki wywołuje u dziecka atak paniki. Współcześnie coraz częściej stosowane jest znieczulenie kontrolowane przez komputer, a aplikowane przy pomocy urządzenia, które wygląda jak długopis i nie wywołuje negatywnych skojarzeń. Dobrze wyposażony gabinet jest miejscem nie tylko ciekawym dla dziecka, ale przede wszystkim bezpiecznym.

Klinika S-DENTICA to nowoczesne i doskonale wyposażone centrum stomatologiczne, świadczące kompleksowe usługi dentystyczne. Profesjonalne i indywidualne podejście do każdego Pacjenta jest naszą wizytówką, a doświadczony i wykwalifikowany personel to gwarancja jakości usług na najwyższym poziomie.

Dane Firmy

S-dentica Sp z o.o.

ul. Krasińskiego 3
47-300 Krapkowice

NIP: 1990117640
Regon: 367938911