Leczenie endodontyczne to jedna z metod, które chronią przed rozwiązaniem ostatecznym, czyli usunięciem chorego zęba. Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że nie musimy rozważać leczenia implantologicznego. Jednak z biegiem czasu martwy ząb po leczeniu kanałowym może stopniowo zmieniać barwę, staje się siny i tym samym znacząco wpływa na estetykę naszego uśmiechu. Przyczyną tego zjawiska jest fakt, że podczas leczenia w koronie zęba pozostają malutkie fragmenty miazgi i krwi, które rozkładając się ciemnieją i tworzą przebarwienia. W tym miejscu pojawia się pytanie: czy można coś z tym zrobić i przywrócić martwemu zębowi naturalny kolor?
Rozwiązanie – wybielanie
Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że problem ten da się rozwiązać. Nieestetyczna, ciemna barwa zęba może stanowić duży problem także natury psychicznej – może być bowiem powodem kompleksów i złego samopoczucia. Wyjściem z tej sytuacji jest wybielanie martwego zęba i tym samym przywrócenie mu naturalnej barwy. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest rozwiązaniem szybkim, skutecznym i bezpiecznym.
Standardowo wybielanie przeprowadza się stosując środki działające na zewnętrzną powierzchnię zęba, ponieważ zazwyczaj przebarwienie zęba jest skutkiem działania czynników zewnętrznych. Jednak w tym przypadku jest inaczej, ponieważ przebarwienie następuje w środku martwego zęba – trzeba działać od wewnątrz. Proces wybielania poprzedzany jest wykonaniem zdjęcia RTG, które wykaże czy leczenie endodontyczne zostało przeprowadzone poprawnie i dokładnie oraz czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu wybielania. Jeśli wszystko jest w porządku, stomatolog otwiera koronę martwego zęba zabezpiecza korzeń, aby uniknąć podrażnień, a następnie umieszcza w komorze zęba środek wybielający, a otwór zabezpiecza tymczasowym opatrunkiem. Preparat zazwyczaj wymienia się co kilka dni, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Ilość wizyt zależna jest od tego jak mocno przebarwiona jest korona zęba, ale zazwyczaj proces ten trwa nie dłużej niż 2/3 tygodnie. Po zakończeniu wybielania środek całkowicie usuwa się, a komorę zęba zamyka się przy użyciu typowego wypełnienia kompozytowego. W ten sposób zazwyczaj udaje się uzyskać w pełni zadowalający Pacjenta efekt, jednak należy mieć na uwadze, że nie zawsze jest możliwe całkowite wybielenie zęba i pozostaje on ciemniejszy w niektórych miejscach. Może się też zdarzyć, że ząb nie zareaguje na wybielanie, albo efekt nie będzie zgodny z oczekiwaniami, co jest kwestią indywidualną. Kolejna uwaga – wybielone martwe zęby mogą po kilku latach ponownie ściemnieć i wówczas zajdzie potrzeba powtórzenia zabiegu.
Istnieją oczywiście alternatywy dla zabiegu wybielania. Można zdecydować się na wykonanie wkładu koronowo – korzeniowego oraz korony protetycznej. Rozwiązuje to kwestię nieestetycznego przebarwienia, ponadto wzmacnia ząb i odbudowuje go.
Warto pamiętać, że zdrowy i biały uśmiech jest naszą wizytówką. Jeśli mamy problem z przebarwieniem martwych zębów warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który skutecznie rozwiąże ten problem i przywróci nam piękny uśmiech.